Wiązary dachowe a pęknięcia płyt gipsowo-kartonowych

W domach przykrytych wiązarami dachowymi, w narożnikach sufitów i ścian wewnętrznych prostopadłych do wiązarów, mogą występować pęknięcia płyt gipsowo-kartonowych. Przyczyną pęknięć jest wygięcie się do góry pasa dolnego wiązarów, do których mocowane są płyty gipsowo-kartonowe.

        

Wiązar bez wgięcia i z wygięciem pasa dolnego

Pęknięcia te na styku – ściana/sufit – zwykle występują w okresie zimowym a zanikają w okresie letnim. Największe pęknięcia widoczne są w pierwszym roku po budowie kiedy konstrukcja wiązarów nie osiągnęła stanu pełnego wysuszenia.

Pęknięcia nie stanowią problemu konstrukcyjnego, a jedynie obniżają estetykę robót wykończeniowych.

Jakie są przyczyny unoszenia się pasa dolnego wiązara ???

Podnoszenie się pasa dolnego wiązara dachowego występuje, gdy dolny pas narażony jest na znacznie inne warunki wilgotnościowo-cieplne niż reszta elementów wiązara dachowego. Na przykład, kiedy dolny pas  wiązara znajduje się w grubości  izolacji cieplnej, a pozostałe elementy wiązara znajdują się w obrębie otwartego poddasza.

Pas dolny wiązarów, mocowany na sztywno do ścian zewnętrznych budynku, pod wpływem temperatury i wilgoci, wydłuża się, co powoduje że w części środkowej podnosi się do góry, w kierunku poddasza.

Podnoszenie się pasa dolnego wiązarów dachowych powoduje pękanie płyt gipsowo-kartonowych w narożniku połączenia sufitu ze ścianami działowymi. Spękania płyt wstępują w ścianach usytuowanych pod kątem prostym w stosunku do wiązarów dachowych.

Jak uniknąć podnoszenia się pasa dolnego i pęknięć w narożniku sufitu i ścian ?

Przyczyn podnoszenia się pasa dolnego wiązarów można uniknąć pęknięć poprzez:

A) – montaż płyty gipsowo-kartonowej do oczepu ściany działowej za pomocą uchwytów DS Drywall Stop, a płyty gipsowo-kartonowe przybijając lub przykręcając  do pasa dolnego w odległości nie mniejszej niż 60 cm od lica ściany, z jednoczesnym montażem wiązara do oczepu ściany za pomocą kątownika z możliwością przesuwu śruby mocującej.

             

Uchwyt DS Drywall Stop oraz kątownik z możliwością przesuwu śruby mocującej

Płyta gipsowo-kartonowa przymocowana do dolnego pasa zbyt blisko ściany działowej może podlegać pęknięciu spowodowanym ruchem pasa dolnego w górę. Zachowanie, podczas montażu, odległości min. 60 cm od ściany, do pierwszej śruby lub gwoździa. zapewni ewentualne wygięcie się płyty bez jej uszkodzenia. 

UWAGA: Łączenie pasa dolnego w oczepem ściany „na sztywno”, grozi  podniesieniem ściany a pęknięcia mogą pojawić się na poziomie podłogi.

B) – zmniejszenie wilgotności poddasza przez zapewnienie pełnej wentylacji poddasza, którą zapewni wlot powietrza pod okapem i wylotu w kalenicy.

Wyprowadzenie wilgoci z poddasza przyspieszy wysychanie elementów wiązarów dachowych, co ograniczy pracę pasa dolnego.

C) – stosowanie suchej tarcicy na wiązary: mokra tarcica podczas wysychanie powoduje wzrost wilgoci na poddaszu. Ponadto sucha tarcica podlega mniejszym wpływom wilgoci, a tym samym procesowi wydłużania.

Jeżeli na wiązary zastosowano tarcicę o wilgotności powyżej 18%, należy zapewnić jej wyschnięcie do wilgotności poniżej 18% przed montażem poszycia stropu.

D) – zastosowanie wiązarów o krótszej rozpiętości. Mniejsza rozpiętość wiązara ogranicza wygięcie dolnego pasa kratownicy.

Rozpiętości wiązara można ograniczyć przez zastosowanie dwóch wiązarów połówkowych zamiast pełnego wiązara.

Jak zabezpieczyć się przez ewentualnymi pęknięciami ?

Zabezpieczeniem przed wystąpieniem ewentualnych pęknięć spowodowanych podnoszeniem się pasa dolnego wiązara jest montaż listem wykończeniowych w narożniku sufitu i ściany. Listwy mocuje się, poprzez płytę gipsowo-kartonową, do pasa dolnego wiązarów.

Montaż listew wykończeniowych

Montaż listew wykończeniowych do pasa dolnego zapewni zasłonięcie ewentualnych pęknięć także w przypadku wygięcia się pasa dolnego do góry.

 

Wojciech Nitka, wrzesień 2019 r.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć − 3 =