Zrozumieć montaż styropianu na elewacji domu szkieletowego

Tynk na styropianie to najbardziej popularne rozwiązanie w zakresie stosowanych systemów elewacyjnych ETICS, także na budynkach o drewnianej konstrukcji szkieletowej.

Głównym powodem stosowania przez inwestorów styropianu na elewację jest dużo niższa cena w stosunku do wełny mineralnej. Rozwiązanie to jednak budzi wiele kontrowersji; ma tylu zwolenników co przeciwników. Według przeciwników głównym problemem jest zatrzymywanie wilgoci w grubości ściany, tj. brak ostatnio modnej dyfuzyjności przegrody, co według nich może doprowadzić do zawilgocenie izolacji cieplnej i destrukcji drewnopochodnej płyty poszycia.

Jest to zupełne nieporozumienie.

Pokazywane w Internecie,  przez przeciwników systemu, zdjęcia zawilgoconych płyt poszycia w żadnym wypadku nie dotyczą destrukcji płyty poszycia spowodowanej zatrzymaniem wilgoci w grubości ściany. Powodem jest woda, która podczas deszczu migruje pod warstwę przyklejonego styropianu przez nieszczelności w powierzchni tynku. Nieszczelności te powstają głównie w miejscach, w których tynk styka się z innymi materiałami, np. ościeżnicą okienną lub futryną drzwiową, czy też w miejscach przejść przez powłokę elewacyjną, np. uchwytów mocujących rury spustowe, a także w przypadku wadliwie wykonanych obróbek blacharskich. Głównie jest to wynikiem styku dwóch różnych materiałów, które pod wpływem warunków atmosferycznych różnie oddziaływują miedzy sobą, stąd pomiędzy nimi powstają pęknięcia, którymi woda opadowa migruje pod warstwę przyklejonego do płyty poszycia styropianu.

I to jest przyczyna destrukcji płyt poszycia, a nie wykraplanie wilgoci w grubości ściany.

Na pokazywanych zdjęciach widać, że destrukcja płyty poszycia występuje głównie w pod miejscami, gdzie występuje zetknięcie się tynku z innymi materiałami np. pod oknami, gdzie miejscem migracji wody pod warstwę styropianu jest szczelina na styku tynku i ościeża.

Według badań kanadyjskich brak możliwości wyprowadzenia wilgoci ze ściany na zewnątrz nie jest poważnym problemem. Szczelnie ułożona folia opóźniacza pary do minimum ogranicza migrację wody w głąb ściany. Zatem do ściany, na zasadzie dyfuzji, migruje bardzo minimalna ilość wilgoci, która właśnie dzięki zewnętrznej warstwie styropianu nie ulega skropleniu. Warstwa styropianu położona na elewacji, zapobiega bowiem obniżeniu temperatury płyty poszycia i wnętrza ściany, a tym samym w poważnym stopniu zapobiega skraplaniu się pary wodnej w ścianie.

Więcej informacji – http://budujzdrewna.pl/aktualnosci/styropianu-na-elewacje-jak-najbardziej

Montaż styropianu na elewacji

W zakresie montażu styropianu na elewacji można rozróżnić dwa systemy:
– styropian klejony bezpośrednio do płyty poszycia,
– styropian z szczeliną drenażową.

W systemie bezpośredniego klejenia styropianu do płyty poszycia (przeważnie do płyty OSB/3) problemem jest możliwość penetracji wody opadowej pod warstwę styropianu, przez nieszczelności w powłoce tynku. która to woda bez możliwości odparowania doprowadzić może do zawilgocenia i biodegradacji drewnopochodnej płyty poszycia. Problem opisano powyżej.

Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie na poszycie ścian płyty gipsowo-włóknowych lub na bazie cementu, które są odporne na działanie wilgoci.

Ograniczenie migracji wody pod warstwę styropianu w okolicach okien i drzwi mogą zapewnić przyokienne listwy dylatacyjne z siatką przyklejane do ram okiennych lub uszczelki z mikrogumy. Obie te listwy, założone w miejscu styku tynku z ościeżnicą okienną lub drzwiową, zapewnią szczelność powłoki i ograniczą migracją wody pod warstwę styropianu.

Nieszczelności w powłoce tynku występują także w miejscach uchwytów rynien spustowych czy obróbkach blacharskich, a także w miejscach zamontowania zewnętrznego kranu. Miejsca te należy uszczelnić odpowiednimi kitami odpornymi na warunki atmosferyczne i oddziaływania wody.

Rozwiązaniem problemu, stosowania styropianu na elewacji jest system ze szczeliną drenażową zapewniającą odprowadzenie wody i wilgoci spod warstwy styropianu poza obręb budynku.

System ze szczeliną drenażową

System drenażowy polega na:
– pokryciu płyty poszycia folią wiatroizolacyjną z wywinięciem w otwory okienne i drzwiowe; stąd folię obowiązkowo należy założyć przed montażem stolarki okiennej i drzwiowej,
– montaż styropianu na ruszcie lub styropianu ryflowanego zapewniającego odprowadzenie, spod warstwy styropianu, wody i wilgoci poza obręb budynku,
– montaż listwy startowej z odpowiednią ilością otworów zapewniających wentylację szczeliny i wyprowadzenie wody i wilgoci poza obręb budynku.

Takie rozwiązanie zapewnia trwałość poszycia ścian zewnętrznych.

Folię wiatroizolacyjną zakłada się na całej powierzchni ścian sklejając taśmą poszczególne warstwy. W miejscach otworów okiennych i drzwiowych folię rozcina się po przekątnych i wywija do środka na ościeża otworów okiennych i drzwiowych, dodatkowo wyklejając narożniki otworów. Przy tak zabezpieczonych otworach woda migrująca pod warstwę styropianu przez ewentualne pęknięcia na styku tynk – rama okienna spływała po folii do listwy startowej. Stąd ważne jest by folia zakładana była na listwę startową a nie odwrotnie.

Styropian gładki można montować na pionowych listwach drewnianych lub styropianowych grub. ok. 20 mm. Listwy należy montować pionowo, co zapewni cyrkulację powietrza.

Zamiast styropianu gładkiego na listwach, można stosować styropian ryflowany, przy czym należy zwrócić uwagę by ryfle poszczególnych płyt styropianowych były ułożone w sposób zapewniający ciągły przepływ powietrza na całej wysokości ściany.

Ważnym elementem systemu jest listwa startowa z odpowiednią ilością otworów. Listwa z otworami, prócz ochrony krawędzi styropianu przez uszkodzeniami, zapewnia odpowiedni przepływ powietrza i wentylację szczeliny.

Według normy EN ISO 6946 – październik 2017, Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczenia, warstwa dociepleniowa spełni swoją rolę i może być uwzględniana w obliczaniach izolacyjności cieplnej przegrody, tylko wówczas gdy powierzchnia otworów w listwie startowej nie przekroczy  500 mm2 na metrze bieżącym listwy.

W przypadku otworów w o średnicy 5 mm, otworów nie może być więcej niż 25. (3,14 x 2,5 x 2,5 = 19,63 m2, 500/19,63 = 25,47 otworów).

Zgodnie z normą, stosując listwę startową z ilością otworów wentylacyjnych – o łącznej powierzchni nie przekraczającej 500 mm2  na metrze bieżącym listwy –  do sumy oporów cieplnych poszczególnych warstw materiałowych ściany dodaje się opór cieplny niewentylowanej warstwy powietrza. Wartość oporu niewentylowanej warstwy powietrza zależna jest od grubości tej warstwy i określana na podstawie wartości tabelarycznych.

Stosując styropian należy zwrócić uwagę na jakość styropianu, szczególnie na jego właściwości cieplne, tj. współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Współczynnik ten może się poważnie różnić w zależności od gatunku styropianu, a tym samym mieć wpływ na izolacyjność cieplną przegrody.
Styropiany w kolorze białym posiadają współczynnik przewodzenia ciepła λ w granicach 0,045 – 0,040 W/mK.
Styropiany w kolorze szarym posiadają współczynnik przewodzenia ciepła λ w granicach 0,033 – 0,031 W/mK.

Stosując styropian na elewację budynku drewnianego należy wziąć pod uwagę fakt iż styropian jest materiałem łatwopalnym.

Stosowanie styropianu na elewacji na świecie

Na koniec warto dodać, system docieplenia zewnętrznego z zastosowaniem styropianu lub płyt z pianki poliuretanowej na płycie OSB jest najbardziej popularnym systemem stosowanym na budynkach o drewnianej konstrukcji szkieletowej w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie, gdzie tego typu budownictwo ma swoje korzenie i gdzie 100% budownictwa jednorodzinnego budowanych jest właśnie w tej technologii.

Tam dla zapewniania szczeliny drenażowej stosuje się styropian ryflowany lub specjalną matę zapewniającą migrację powietrza. Stosowanym rozwiązaniem, zapewniającym drenaż, są także kanały utworzone przez wzór szpachli kleju.

Systemy – z matą zapewniającą migrację powietrza – z kanałami wentylacyjnymi utworzonymi dzięki szpachli

Zapraszam na stronę – http://www.esstucco.com/senergy-eifs-systems.html

Stosowanie styropianu na elewację domu o drewnianej konstrukcji szkieletowej preferują też największe europejskie firmy produkujące systemy ETICS, np. niemiecka firma Sto, co można stwierdzić wchodząc na stronę –  https://www.stocorp.com/eifs-us/ 

Na co zwrócić uwagę stosując styropian na elewację, by zapewnić trwałość budynkowi

Oto niektóre obszary domu najbardziej podatne na migrację wody, a na które trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas budowy, by nie doprowadzić do migracji wody pod warstwę styropianu:
– połączenia wokół ram okiennych i ościeżnic drzwiowych
– miejsca, gdzie tynk styka się z innymi materiałami, takimi jak elementy drewniane, kamień lub cegła,
– miejsca montażu rur spustowych
– miejsca montażu instalacji odgromowej,
– miejsca montażu oświetlenia zewnętrznego,
– przejścia wszelkich instalacji i przewodów,
– miejsca montażu kranu na zewnątrz budynku,
– wszelkie poziome powierzchnie gdzie może stać woda,
– niewłaściwe obróbki blacharskie,
– pęknięcia i uszkodzenia tynku,
– pęknięcia lub uszkodzenia powłoki wykończeniowej.

 

Zapraszam do bliższego zapoznania się z problematyką:

https://www.buildingscience.com/documents/enclosures-that-work/high-r-value-wall-assemblies/high-r-wall-exterior-insulation-finish-systems-eifs-wall-construction

http://www.dryvit.ca/media/274087/model_building_category_2.pdf

https://senergy.master-builders-solutions.com/en/senergy-systems/eifs-(ci)/non-drainage-eifs/senerflex-classic-pb

 

Wojciech Nitka

Październik 2020

Możesz również polubić…

4 komentarze

 1. Kamil2801 pisze:

  Jak czy jak pod styropianem 10 cm. Założę listwę startowa a pod nią cokolik styropian 5 cm to zakłóci to przepływ powietrza?

 2. Krzysztof pisze:

  Witam Maty drenujące pod styropian są dosyć drogie . Czy zastosowanie foli kubełkowej zamontowanej na wiatroizolacji wypustakmi do poszycia byłoby dobrym rozwiązaniem ? Szczelina byłaby zachowana i ewentualny odpływ wilgoci również .Prosze o opinie Krzysztof

  • Nie słyszałem by ktoś dawał folię kubełkową na ściany. Nowatorskie rozwiązanie. A nie lepiej listy, tak jak Pan Bóg przykazuje?
   Ważna jest listwa startowa i odpowiednia w niej liczba otworów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć − trzy =