Siding winlowy

Oblicówka winylowa, czyli siding to coraz popularniejszy materiał na elewacje domów szkieletowych. Ma ona nie tylko zdobić, ale także chronić dom, dlatego warto zadbać o jej dobre ułożenie.

Błąd: niewłaściwa wiatroizolacja lub jej brak

Najczęstszym błędem popełnianym przy wykonywaniu elewacji z oblicówki winylowej jest niestosowanie wiatroizolacji lub użycie na nią niewlaściwych materiałów. Jeśli nie ułoży się wiatroizolacji, to:
– poszycie oraz izolacja termiczna ścian zewnętrznych mogą ulec zawilgoceniu, wskutek czego płyty zaczną butwieć, a izolacja straci swoje właściwości izolacyjne,
– do wnętrza domu będzie wnikać zimne i wilgotne powietrze z zewnątrz, co spowoduje wzrost kosztów ogrzewania.
61-1
Zdjęcie 1. Dom zbudowany bez wiatroizolacji pod oblicówką winylową.
Będzie miał wilgotne ściany i będzie zimny.
61-2
Zdjęcie 2. „Wiatroizolacja” z papy. Taka osłona jest tak naprawdę paroizolacją,
która w tym miejscu ściany może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Zdarza się, że wykonawcy stosują na wiatroizolację papę . Co prawda ochroni ona dom przed zimnem, deszczem i wilgocią zawartą w powietrzu, ale ponieważ jest szczelna. zatrzymuje w ścianie wilgoć. której uda się wniknąć w jej strukturę. W tak wykonanych ścianach płyty poszycia oraz izolacja cieplna szybko ulegną zawilgoceniu.

Błąd: niewłaściwy montaż

skan01

Ułożenie oblicówki winylowej wydaje się bardzo proste, tymczasem wykonawcy często popełniają błędy podczas jej montażu. Przyczyną jest nieznajomość zasad układania takiej oblicówki, a skutkiem – nieestetyczna, pofałdowana elewacja.
Najczęściej spotykanym błędem jest mocowanie i łączenie paneli – czyli elementów oblicówki – na sztywno. To uniemożliwia im swobodne odkształcanie się. Oblicówka winylowa wykonana jest z materiału, który znacznie się kurczy i rozszerza pod wpływem zmian temperatury: różnica na długości jednego elementu może wynieść nawet 1,5 cm. Dlatego też sztywno zamocowana oblicówka może się wypaczać i szpecić elewację. Błąd ten powstaje wtedy. gdy:
– gwoździe wbija się przez panel zamiast w otworze montażowym;
– gwoździe zamiast pośrodku otworu montażowego wbija się przy jego brzegu (rys. I b);
– gwoździe wbija się do końca, bez pozostawienia odstępu między ich łebkami a panelami;
– pozostawia się zbyt mały luz w listwach wykończeniowych montowanych na narożach ścian, a także wokół okien i drzwi lub nie pozostawia się go wcale;
– skleja się panele na połączeniach lub listwy wykończeniowe w miejscach. w których stykają się ze sobą·
Wady oblicówki mogą być też spowodowane przez inne błędy montażu:
– stosowanie gwoździ lub wkrętów ze zbyt małymi łebkami. które przechodzą przez otwory montażowe;
– montowanie paneli bez przesunięcia połączeń w kolejnych rzędach (z połączeniami w jednej pionowej linii) lub ze zbyt małym przesunięciem;
– jeśli dach ma być wentylowany, układanie oblicówki jako podsufitki pod okapem;
– stosowanie elementów podsufitki na ścianie.
62
Zdjęcie 3. Elementy oblicówki niepotrzebnie sklejone w miejscu połączenia

Nie będą swobodnie pracować

62-4
Zdjęcie 4. Podsufitka pod okapem wykonana z paneli oblicówki winylowej
Brak otworów nawiewnych uniemożliwia wentylowanie dachu

Jak powinno być

Dobra wiatroizolacja. Powinna być wykonana ze specjalnej wodoodpornej, lecz przepuszczającej parę wodną folii (100-160g/m2/24h).

Skan03

Panele oblicówki można wprawdzie montować bezpośrednio do płyt poszycia pokrytych wiatroizolacją. ale lepiej układać je na ruszcie – taki montaż umożliwia zlikwidowanie ewentualnych nierówności ścian. Jeśli dom dodatkowo ociepla się od zewnątrz styropianem ryflowanym, płyty styropianu mocuje się kolkami bezpośrednio do ściany na ulożonej wcześn iej wiatroizolacji (rys. 3). Można też zastosować zwykle (gładkie) płyty styropianowe, ale wtedy trzeba koniecznie pozostawić szczelinę grubości 1 cm pomiędzy płytą poszycia a styropianem. W tym celu na ścianie mocuje się dodatkowe listwy dystansowe. Jeśli na ocieplenie stosujemy wełnę mineralną. wiatroizolacja powinna być ułożona na warstwie wełny (rys. 4). Niezabezpieczona wełna straci swoje właściwości termoizolacyjne, a mokra stanie się cięższa i będzie się osuwać, tworząc zgrubienia, które z czasem spowodują paczenie się oblicówki.

Dobrze, czyli nie na sztywno. Gwoździe i wkręty należy wbijać (lub wkręcać) dokładnie pośrodku otworu montażowego nie dobijając (dokręcając) do końca, tak by łebek nie dociskał panelu do ściany (rys. 5). Umożliwi to elementom oblicówki swobodne odkształcanie się. Ze względu na znaczną odkształcalność termiczną paneli nie należy też docinać co do milimetra, lecz tak, by w listwach wykończeniowych pozostały luzy. Luz powinien mieć ok. 0,5 cm, jeśli montaż odbywa się w temperaturze powyżej 4oC, i około 0,9 cm – jeśli w temperaturze poniżej 4oC. Również uszczelnienie połączeń może ograniczyć pracę paneli, dlatego nie należy łączyć trwale ani kleić ze sobą paneli czy listew wykończeniowych w miejscach, w których stykają się ze sobą.

Odpowiednio duże łebki. Gwoździe i wkręty stosowane do montażu powinny mieć łebki większe od otworów montażowych, aby elementy oblicówki nie wysuwały się spod nich.

Łączenie z przesunięciem. Panele łączy się na długości na zakład. Miejsca połączeń trzeba rozplanować z przesunięciem około 30 cm – nigdy w jednej pionowej linii (rys. 6). Panele powinny być montowane w odcinkach długości nie mniejszej niż 1 m.

Skan02

Podsufitka w dziurki. Większość dachów wymaga wentylacji – czy to ocieplonej połaci, czy całego nieużytkowego poddasza. W takich dachach zwykle pod okapem stosuje się oblicówkę ze specjalnych perforowanych paneli, zapewniających niezbędny nawiew powietrza. Jeśli nieświadomy ich znaczenia montażysta ułoży pod okapem panele oblicówki ściennej, zamknie w ten sposób dopływ powietrza i dach takiego domu nie będzie wentylowany. Dlatego też pod okapem powinno się stosować podsufitkę, która umożliwia swobodny przepływ powietrza – na przykład perforowane panele lub listwy wentylacyjne.

Na ściany – jasne kolory. Nie należy stosować na ściany paneli przeznaczonych na podsufitkę, zwłaszcza jeśli są w ciemnych kolorach, na przykład brązowym. Bezpośrednio nasłonecznione mogą żółknąć, a pod wpływem silnego nagrzania – paczyć się. Dlatego też ściany powinno się wykonywać tylko z paneli do tego przeznaczonych, w jasnych kolorach.

64-5

Zdjęcie 5. Panele oblicówki montowane na ruszcie – pozwala na ukrycie nierówności poszycia.

Wojciech Nitka

Z cyklu – problemy ze szkieletowym domem drewnianym – Murator – listopad 2000

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. A pisze:

    Witam.
    Pytanie dotyczy starego drewnianego domu ocieplonego naście lat temu wełną i na to położony siding. Wełna jest osznurowana i przybity siding. Właściciel chciałby dodać wiatroizolację (taką co może dotykać wełny) i pytanie czy można wtedy położyć siding na wiatroizolacji bez dystansów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − cztery =