Jak mocować elewację z drewna ?

Na budynkach można spotkać różne zasady montażu elewacji drewnianych.

Poniżej jeden ze szczególnych przykładów montażu elewacji na budynku. Widać, cieśla, oprócz braku znajomości prawidłowego montażu desek elewacyjnych, nie żałował ilości gwoździ.

DSC05416

_DSC3916

Według wszelkich zasad deski elewacyjne montowane „w nakładkę” powinny być mocowane, w ten sposób, że gwóźdź nie powinien nigdy przechodzić przez dwie deski – gwóźdź powinien przechodzić tylko przez jedną deskę. Poszczególne deski muszą mieć swobodę „pracy”.

Poniżej przykład prawidłowego montażu desek elewacyjnych „w nakładkę”.

PhotoScan (3)

Do montażu elewacji powinno się stosować gwoździe galwanizowane lub miedziane. Jak widać można spotkać rozwiązania z gwoźdźmi zwykłymi.

20130504_124403       20130504_124449

10258672_1482783781935760_1162448616708411968_o

A jakie inne odstępstwa firma popełniła, na przedstawionych zdjęciach, w zakresie montażu elewacji drewnianych?

Zapraszam do komentowania.

Możesz również polubić…

7 komentarzy

 1. Qlimax pisze:

  Podstawowym błędem oprócz użycia niewłaściwych gwoździ oraz wbicia ich w niewłaściwy sposób jest to, iż listwą maskującą zasłonięta została szczelina wentylacyjna (pewnie w celach estetycznych, szkoda tylko, że nie praktycznych)

  • Marek pisze:

   Przy pionowym układzie wentylację zapewnia się dołem w przestrzeni kontrłat, a pozostawienie szczelin pionowych owszem daje wentylację ale oprócz tego swobodny dostęp owadów, gryzoni.

 2. napedy do bram Trnów pisze:

  Jak powinna być Twoim zdaniem zamontowana listawa maskująca ?

 3. Szymon pisze:

  Witam, co w przypadku stosowania wkrętów?? Sam wykonywałem takie deskowanie. Deski dawane na styk, przykręcane wkrętami do konstrukcji. Na to listwy maskujące też na wkręty przechodzące również poprzez deski.??
  Dzięki za odpowiedź.

 4. kozak pisze:

  Patrząc na te fotki nasuwa mi się tylko jedno podsumowanie. To musiał budować DANMAR.

 5. KrzysiekZG pisze:

  A taki gwóźdź, na przykład ze stali nierdzewnej i pierścieniowy dałby radę utrzymać w ryzach deskę z modrzewia syberyjskiego? Jestem przed montażem deski na moim szkieletowcu i zastanawiam się na gwoździami bo taniej i mniej pracy niż przy wkrętach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − cztery =