Otwory okienne i drzwiowe

Konstrukcja otworu

Konstrukcję otworu okiennego lub drzwiowego tworzą dwie pary słupków po każdej stronie otworu. Wewnętrzne słupki stanowią oparcie dla nadproża zamykającego otwór od góry. W zależności od szerokości otworu wewnętrzne słupki mogą być pojedyncze, podwójne lub potrójne.

Wysokość nadproża zależy od szerokości otworu i przenoszonych obciążeń i powinno być zgodne z projektem. Minimalną wysokość nadproży podano w tablicy poniżej.
Dołem otwór okienny zamyka parapet.
Skrócone słupki, pod i nad otworem należy rozmieszczać w odległościach z zachowaniem osiowego rozstawu przyjętego dla słupków w pozostałej części ściany.
Otwory powinny być większe, od rozmiaru planowanej stolarki:
– w przypadku  otworu okiennego – o ok. 15 mm z każdej strony otworu, z tym że u dołu otworu  dodatkowo należy uwzględnić miejsce na osadzenie parapetu,
– w przypadku otworu drzwiowego – o 50 mm na szerokości i 70 mm na wysokości.

 20C-01

Konstrukcja otworu okiennego

 21A-01

Konstrukcja otworu drzwiowego

Nadproża

Ze względu na grubość konstrukcji ścian zewnętrznych –  głównie 14 cm – nadproża otworów okiennych i drzwiowych należy wykonywać tej samej grubości, montując je z dwóch elementów grubości 38 mm, a przestrzeń między nimi wypełniając izolacją cieplną. Nadproże można wzmocnić poprzez dodanie, zamiast izolacji cieplnej, trzeciego elementu nadproża.

Nadproża należy oprzeć na wewnętrznych słupkach ościeży. Przy rozpiętości nadproża do 160 cm nadproże opiera się na pojedynczych słupkach z każdej strony nadproża. Gdy rozpiętość otworu wzrasta do 260 cm – na podwójnych słupkach, a powyżej 260 cm – na potrójnych.

Nadproża otworów drzwiowych, w ścianach wewnętrznych nośnych, należy wykonywać z dwóch elementów grub. 38 mm. Dla uzyskania nadproża o szerokości równej szerokości ściany wewnętrznej (głównie 89 mm), pomiędzy elementy nadproża grub. 38 mm wkłada się płytę wiórową grub. 12 mm.

23A-01

 Konstrukcja otworu drzwiowego w ścianie wewnętrznej nośnej

W ścianach zewnętrznych nośnych, wysokość nadproża należy dobrać w zależności od szerokości otworu i przenoszonych obciążeń. Minimalne przekroje nadproży przedstawia tablica 9.

 Minimalne wielkości nadproży

Przekrój nadproża (pionowo) Maksymalna rozpiętość otworu w świetle
z poddaszem nieużytkowym z poddaszem użytkowym i piętrem
2 x 38 x 89 mm
do 108 cm
nie stosuje się
2 x 38 x 140 mm
do 180 cm
do 120 cm
2 x 38 x 185 mm
do 240 cm
do 180 cm
2 x 38 x 235 mm
do 300 cm
do 240 cm
2 x 38 x 285 mm
do 360 cm
do 300 cm

Nadproża otworów drzwiowych w ścianach wewnętrznych nie nośnych wykonuje się z pojedynczego, leżącego na płask, elementu o przekroju równym przekrojowi słupka ściany. Usztywnienie konstrukcji otworu drzwiowego należy wykonać poprzez montaż przewiązek między słupkami ościeża a sąsiednimi słupki ściany lub montaż dodatkowego słupka z każdej stronie otworu.

 23B-01

Konstrukcja otworu drzwiowego w ścianie wewnętrznej nienośnej

Łączenie elementów otworów okiennych i drzwiowych za pomocą gwoździ

 Element
 Schemat
Ilość i wielkość gwoździ
Podwójne słupkiw otworach okiennych

i drzwiowych

G-16-1
słupek do słupka
89 mm (3 1/2” 16d)
po dwa w górnej części słupka wewnętrznego,pozostałe śr. co 400 mm
na całej długości słupków,
dolny ok. 150 mm od podwaliny,
prostopadle do słupka
 Nadproże nienośne
G-17-1
 słupek do nadproża 
po 2 szt. – 76 mm (3 1/4” – 12d)
z każdej strony nadproża,
prostopadle przez słupek
Nadproże nośne 
– nadproże  wys. 185 mm
 G-18-1
słupek do nadproża
po 4 szt. – 82 mm (3 1/4” – 12d)
z każdej strony nadproża,
prostopadle przez słupek
Nadproże nośne
– nadproże wys. 235 mm
 G-19-1
słupek do nadproża
po 5 szt. – 82 mm (3 1/4” – 12d)
z każdej strony nadproża,
prostopadle przez słupek
Nadproże nośne
– nadproże wys. 285 mm
 G-20-1
słupek do nadproża
po 6 szt. – 82 mm (3 1/4” – 12d)
z każdej strony nadproża,
prostopadle przez słupek

Możesz również polubić…

12 komentarzy

 1. Danuta Onoszko pisze:

  Projektuję dom szkieletowy, w którym inwestor chce posiadać okno narożne (bez słupka w narożniku). Znalazłam przykłady konstrukcji, ale nie w Polsce. Zastanawia mnie to, dlaczego nigdzie nie mogę znaleźć materiałów na ten temat. Czy u nas jest to niemożliwe (w co wątpię)?

 2. Witam,
  powyższe rozwiązanie jest rzadko stosowane, stąd może brak rozwiązań jako typowe, ale jest możliwe. Nie mniej potrzeba projektanta konstruktora. który podejmie się przeliczenia nadproży okiennych.
  Pozdrawiam

 3. Wojtek pisze:

  WItam,
  Chcialbym wykonac nadproze nienosne dla otworu 4m. Jaka konstrukcje nadproza powienienm zastosowac?

  Z gory dziekuje za porade.

 4. Julia pisze:

  Zanim rozpocznie się tynkowanie, musisz już mieć zakończone wszystkie prace instalacyjne, osłonięte otwory okienne i drzwiowe, a temperatura w pomieszczeniach powinna utrzymywać się w granicach od +5 st.C do +25 st.C. Najlepiej zaplanować prace tak, by tynkowanie jednego pomieszczenia byіo wykonane.

 5. Maciej pisze:

  Witam,
  w projekcie budowlanym niestety nie mam zaznaczonych nadproży jakie mają być i moje pytanie jest co do nadproża bramy garażowej o szerokości 5m i wysokości 2,2m. Jakie powinno być nadproże jeśli nad garażem jest tylko ścianka kolankowa 50cm z barierką stalową bo garaż bedzie miał stropodach z tarasem? Czy zastosowanie cewonika lub teownika IPE 140 lub 160 to nie przesada? Czy nie lepiej jest zastosować zwykłe nadproże drewniane tylko nie wiem jakiej wysokości aby drzwi dobrze pracowały? Dziękuję za odpowiedź

 6. Jacek pisze:

  Witam. Zastanawiam się co z podwaliną w miejscu drzwi wejściowych, zostawić czy wyciąć?

 7. Marzena pisze:

  Budowniczy błędnie zrobił otwór okienny w łazience a więc małe okno czy jest możliwe teraz przesunięcie go tak jak w projekcie bez uszkodzeń na konstrukcji

 8. Tomasz pisze:

  Czy szerokość podparcia nadproża nie jest za mała? Liczył to ktoś kiedyś? Szerokość jednego słupka to ok. 4,5cm, nadproże okienne o szerokości 250cm nie powinno być oparte na dwóch słupkach z każdej strony?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × dwa =