Posadowienie budynku

Budynki o drewnianej konstrukcji szkieletowej mogą być posadowione:
– na płycie betonowej stanowiącej fundament budynku układany na gruncie lub stanowiącej strop nad piwnicą,

– na ścianach fundamentowych w przypadku stropu drewnianego nad przestrzenią podpodłogową bądź piwnicą.

 Górna powierzchnia płyty fundamentowej (stropu betonowego) lub ścian fundamentowych powinna być równa i płaska. Fundamenty powinny spełniać wymagania podane w [19]

Dopuszczane odchyłki usytuowania płyty fundamentowej oraz ścian fundamentowych dla ułożenia podwaliny, podano w tablicy poniżej.

Dopuszczalne odchyłki dla posadowienia budynku

Opis odchyłki
Wartość odchyłki
[mm]
Odchylenie poziomu fundamentu lub poziomu ścian fundamentowych w stosunku do poziomu projektowanego :
– +/- 1/300 długości fundamentu lub ścianylecz nie więcej niż
–  odchylenie osi ściany fundamentowej w planie
20
+/- 10

Budynki powinny być posadowione na poziomie, który zabezpiecza konstrukcję budynku i okładzinę elewacyjną ściany przed rozpryskującymi się kroplami deszczu oraz zalegającymi zaspami śniegu.

Odległość dolnej części elewacji, do poziomu gruntu powinna wynosić nie mniej niż:
– 20 cm – dla budynków z drewnianą okładziną elewacyjną lub elewacją w tynku na warstwie wełny lub styropianu,
– 15 cm – dla budynków posiadających elewację z cegły ceramicznej.

15AA-01

Minimalna odległość elewacji ceglanej od gruntu – 15 cm

15BB-01

Minimalna odległość elewacji drewnianej od gruntu – 20 cm

Podwalina

Montaż konstrukcji budynku należy rozpocząć od montażu podwaliny układanej na betonowym podłożu stanowiącym płytę fundamentową lub górną płaszczyznę ścian fundamentowych budynku.

16B-01

Podwalina na płycie betonowej

16A-01

Podwalina na ścianie fundamentowej

Podwalina powinna być zakotwiona w podłożu betonowym za pomocą kotew metalowych o średnicy nie mniejszej niż 12 mm, w rozstawie nie większym niż 1,20 m. W narożnikach budynku kotwy powinny być osadzone w odległości nie większej niż 0,30 m poza wewnętrzne lico ściany prostopadłej do tej, na której montuje się podwalinę.

Podwalinę należy wykonać z drewna impregnowanego ciśnieniowo  lub zanurzeniowo. Szerokość podwaliny powinna być równa szerokości słupka ściany, która będzie na niej ustawiona.

Podwaliny, tak zewnętrzne jak i wewnętrzne, powinny być  odizolowane od bezpośredniego kontaktu z podłożem betonowym. Jako izolację poziomą należy stosować podwójne paski z papy izolacyjnej lub folii budowlanej o szerokości nie mniejszej niż szerokość podwaliny.

Pod podwalinę ścian zewnętrznych należy także zastosować uszczelki zapewniające szczelność na przenikanie powietrza.

Pod podwalinę, w przypadku montażu stropu drewnianego na pustką podpodłogową lub piwnicą, należy założyć pas folii wiatroizolacyjnej mającej zabezpieczyć strop przed przenikaniem powietrza – patrz Ochrona przed wilgocią z zewnątrz – http://budujzdrewna.pl/domy-drewniane/domy-szkieletowe/szczelnosc-budynku/ochrona-przed-wilgocia-z-zewnatrz

Możesz również polubić…

21 komentarzy

 1. Paweł pisze:

  Witam
  Czy ma pan jakieś porównanie dwóch opcji podłogi pod parterem (dom bez piwnicy):
  – wylewka betonowa,
  – strop drewniany nad przestrzenią podpodłogową?
  Mamy w projekcie strop drewniany, lecz wykonawca chciałby zrobić wylewkę – mówi, że będzie taniej, a nie widzi zalet stropu drewnianego jeśli nie ma pod spodem piwnicy. Czy ma pan jakieś komentarze?
  Jedyne co mi przychodzi do głowy, to wydaje mi się, że w przypadku stropu drewnianego podłoga może być cieplejsza w dotyku (od betonu jednak „ciągnie” zimnem). Z drugiej strony nie wiem czy takie elementy drewniane blisko gruntu nie będą bardziej narażone na jakieś gnicie itp.

 2. Virtual server pisze:

  Podczas spalania drewna w kominku zar wno zamknietym, jak i otwartym powstaje dym. Musi on byc odprowadzany na zewnatrz budynku przez komin.

 3. Miłosz pisze:

  Mam pytanie.
  Po zamontowaniu podwaliny srubami do fundamentów wystają główki tych śrub które uniemożliwiają zamontowanie ściany zewnętrznej. Nie znalazłem w książce rozwiązania więc proszę o pomoc.

  • Lukasz pisze:

   Podwalinę montujesze tylko na kołki szybkiego montażu, a dopiero pas dolmny razem z podwaliną montujesz na kotwy M12 lub większe.

 4. Zbiegusek pisze:

  Też mnie dręczy taki problem, jak wskazał Miłosz. Proszę o odpowiedź!

  • Panowie,
   nie ma innego wyjścia jak w miejscach kotew czy śrub wyciąć otwory w podwalinie ściany.
   Podwalinę ściany przykłada się do lezącej już podwaliny, odciska cię miejsca ścrub i … wierci się otwory w miejscach śrub …

   • Miłosz pisze:

    A w jaki sposób wypoziomować podwalinę jeśli na całej płycie różnice poziomów są w okolicach 3 cm ? Klinami + wypełnienie odpowiednią masą pod podwalinę ?

 5. Kosiarka pisze:

  Miłosz Zbiegusek w podwalinie należy nagzymkować otwór na głębokość nakrętki i podkładki i po problemie

 6. Dawid Krajewski pisze:

  Witam.
  Kupiłem Pana książkę „Szkieletowy dom drewniany” z nadzieją że rozwieje to moje wątpliwości w kilku kwestiach, ale niestety też nie znalazłem odpowiedzi na moje rozterki. Otóż nie ma żadnej wzmianki o fundamencie punktowym. Chcę zbudować mały domek 35m2 (7x5m) ocieplany szkieletowy i taki fundament powinien w zupełności wystarczyć. Jak gęsto wykonać słupki? Czy podwalinę powinny stanowić deski ułożone wzdłuż dłuższego boku a belki stropowe wzdłuż krótszego? Jakie odległości pomiędzy belkami stropowymi? Mam pytanie także do izolacji przed wilgocią i przenikaniem powietrza. Tutaj pisze Pan że pod podwalinę należy założyć pas folii wiatroizolacyjnej, natomiast w rozdziale 6.3 książki na folia idzie na podwalinę a pod belki stropowe (pod nie jeszcze ruszt na ocieplenie). Czy może Pan rozjaśnić tą kwestię.

  • Fakt, w książce nie ma mowy o fundamentach punktowych, gdyż domów mieszkalnych raczej nie buduje się na takich fundamentach.
   Od tego jak powinien zostać wykonany strop – jakiej wielkości belki stropowe, jaki ich rozstaw – jest projektant.
   Co do rysunku w rozdziale 6.3. masz rację – folia powinna iść pod podwalinę.

 7. SebMan pisze:

  Czy budując altanę 5x7m mogę posadowić domek na stopach fundamentowych? Lub np. odpowiednio głęboko osadzone słupy fundamentowe w kartonowym szalunku traconym o średnicy 250 mm co 1,2m byłoby ok? Nie chciałbym budować ciężkiego muru i lać betonu za dużo.

  • Wybacz, ale nie podpowiem.
   Bez znajomości warunków gruntowych, każda podpowiedź może być mylna.
   Wiele osób w ten sposób buduje. Masz zapewne kierownika budowy więc niech zdecyduje.

 8. SebMan pisze:

  Był fachowiec budowlaniec i orzekł jednoznacznie widząc wykop pod szambo, że będzie ok. Obciążenie będzie niewielkie przy szkielecie, więc zaryzykuję. dzięki za odpowiedź :-)

 9. Jarek pisze:

  Jak wygląda sytuacja z montowaniem podwaliny do plyty fundamentowej nie ma żadnych przeciwwskazań ? Grubość plyty jest wystarczająca ?

 10. zbigniew pisze:

  Czy spotkał się Pan kiedyś z posadowieniem konstrukcji drewnianej na stropie żelbetowym monolitycznym?

 11. Krzysiek pisze:

  Czy są jakieś inne rozwiązania uszczelnienia przenikania wiatru i wody pod podwaliną (w miejscu styku podwalina – fundament) poz patentem ISO-CONNECT HB? Najłatwiej dać papę ale nie rozwiązuje ona problemu wiatru.

 12. Krzysiek pisze:

  Słabo szukam albo bardzo unikatowa ta uszczelka bo w sieci nie mogę znaleźć. Jak się nazywa model tej uszczelki?
  Czy połączenie papy oraz taśmy rozprężnej załatwiłby temat uszczelnienia podwaliny?

 13. Rafał pisze:

  Witam ,proszę o przykładowy przekrój izolacji cieplnej podłogi na płycie betonowej domku szkieletowego, z góry dziękuję.

 14. Jacek pisze:

  Dzień dobry

  Nie znalazłem odpowiedzi na pytanie jaka jest zasadność stosowania podwaliny pod ścianami. Nie wystarczy jako dół ściany zastosować deskę zaimpregnowaną i po postawieniu ściany przez zrobione w niej otwory wypuścić szpilki i zakotwić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + cztery =