Wełna bez wiatroizolacji ?

Jak należy mocować wełnę mineralną na drewnopochodne płyty poszycia ścian zewnętrznych domów o drewnianej konstrukcji szkieletowej ?

Według wymagań technologi i producentów, wełna mineralna powinna być mocowana do drewnopochodnych płyt poszycia ściany pokrytych folią wiatroizolacyjną, na kołki, bez zastosowania kleju – patrz http://www.isover.pl/Dla-projektantow/Wytyczne-projektowe-i-montazowe-izolacji-budynkow-mieszkalnych – Konstrukcje drewniane. Jednak są  firmy – co widać na zdjęciach – które preferują mocuje płyty wełny mineralnej na tzw. placki z kleju, a następnie na kołki. Zakres tych prac wykonywany jest bez stosowania wiatroizolacji. Czy takie rozwiązanie gwarantuje trwałość budynków?

Od klejenia styropianu, bezpośrednio do drewnopochodnych płyt poszycia przekonuje brak możliwości trwałego uszczelnienia powłoki dociepleniowej szczególnie w rejonie otworów okiennych i drzwiowych. W rejonach tych, ze względu na połączenia różnych materiałów – tynk – plastik, tynk-drewno – powstają pęknięcia. Przez pęknięcia te woda z opadów atmosferycznych, dostaje się pod warstwę wełny mineralnej, co może doprowadzać do zawilgacenia elementów konstrukcji ościeża, a w konsekwencji do ich destrukcji.
Czy stosowanie wełny mineralnej jako zewnętrznego docieplenia, mocowanej na klej i kołki bez wiatroizolacji, gwarantuje trwałość poszycia i konstrukcji budynku?

Czy wełna mineralna, nawet pokryta tynkiem mineralnym gwarantuje odparowanie wody i wilgoci, która dostanie się pod nią?
welna 1 welna 2 welna 3

Mocowanie płyt wełny mineralnej na klej na drewnopochodną płytę poszycia

Dla poparcia wątpliwości przedstawiam kilka zdjęć wykonanych na jednym z budynków wielorodzinnych, na którym wykonawca zastosował wełnę mineralną klejoną na klej i mocowaną na kołki bez wcześniejszego poszycia ścian wiatroizolacją.

Zdjęcia poniżej pokazują
– drewnianą konstrukcję ościeża okna przed pokryciem wełną;
– częściowe pokrycie ościeża warstwą wełny grub. ok. 1-2 cm.;
– ościeże przygotowane do pokrycia tynkiem.

Analiza powyższych zdjęć nasuwa pytanie – w jakim stopniu warstwa ok. 1-2 cm wełny mineralnej pokrytej tynkiem jest w stanie uchronić drewnianą konstrukcję ościeża okiennego przed działaniem wód opadowych i wilgoci z zewnątrz?

    welna 6   welna 7   welna 8

Wnioski niech wyciągną projektanci i wykonawcy domów o drewnianej konstrukcji szkieletowej.

Jak z powyższego wynika – nieodzownym elementem systemu zewnętrznego docieplania budynków szkieletowych z zastosowaniem wełny mineralnej jest folia wiatroizolacyjna pokrywająca całą powierzchnię ścian zewnętrznych z wywinięciem w ościeża otworów okiennych i drzwiowych.

Wojciech Nitka – styczeń 2015 r.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 3 =