Podnosi się jakość budowanych domów z drewna

W ostatnim okresie widoczny jest spadek ilości firm budujących domy z drewna – domów o drewnianej konstrukcji szkieletowej oraz domów z bali.

Czym wytłumaczyć tę tendencję ???

W ostatnich kilkunastu latach liczba firm budujących domy drewniane, w szczególności domy o konstrukcji szkieletowej, rosła jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Było to bez wątpienia związane z niską znajomością wymogów technologii przez inwestorów, którzy podawali się szeroko lansowanej teorii, że budownictwo drewniane jest dużo tańsze od budownictwa tradycyjnego. Stąd firmy wykonawcza znajdowały nieobeznanych z technologią klientów. Na ten chwyt wielu inwestorów dało się nabrać, nie zdając sobie sprawy, że w zamian rzetelnie zbudowanego domu, otrzymywali dom zbudowany z niskiej jakości materiałów  i niskiej jakości robót. Nie było wówczas szerokiej promocji dobrej jakości budownictwa drewnianego, która uświadamiałaby społeczeństwo jak prawidłowo należy budować domy z drewna.

Dziś sytuacja wyglądu diametralnie inaczej. Większość inwestorów już nie kieruje się hasłem „tanie budowanie”.  Świadomość społeczeństwa dziś, w tym zakresie, jest dużo wyższa i kieruje się ku wiarygodnym firmom wykonawczym i rzetelnemu wykonawstwu.

       

Budowa Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie

Szczególną rolę w tym zakresie odegrała działalność Stowarzyszenia Dom Drewniany, którego głównym zadaniem statutowym jest promocja rzetelnego wykonawstwa domów z drewna. Stowarzyszenie swoją działalność promocyjną skierowało głównie w kierunku edukacji nie tylko społeczeństwa, ale głównie w kierunku aktualnej i przyszłej kadry budowlanej. To ci budowniczowie, tak dziś, jak i jutro, dbają i będą dbali o rzetelne wykonawstwo budownictwa drewnianego i w duże mierze przyczynią się do zamiany mentalności polskiego społeczeństwa dotyczącego budownictwa drewnianego.

To dzięki Stowarzyszeniu, w 2017 roku, na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, otwarto podyplomowe studia „Współczesne budownictwo Drewniane”. Dziś kontynuowane jest druga edycja studiów.

Od czterech lat Stowarzyszenie prowadzi na Politechnice Gdańskiej wykłady w ramach powołanej „Akademii Budownictwa Drewnianego”, na którą każdego roku składa się sześć kilkugodzinnych wykładów poświęconych budownictwu drewnianemu. Wśród wykładowców są także przedstawiciele członków wspierających SDD, np. Isover’a, Fermacell’a czy firmy Dietrich’s.

Podobny cykl wykładów, w ubiegłym roku akademickim, przeprowadzono na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Trzeba przyznać, że studenci, którzy dobrowolnie uczestniczą w wykładach, są rządni wiedzy w zakresie nowoczesnych technologii budowlanych, którym na uczelniach, niestety, nie poświęca się zbyt dużo uwagi. Każdego roku Akademię kończy średnio ok. sześćdziesięciu studentów wydziałów budownictwa.

      

Akademia Budownictwa Drewnianego na Politechnice Gdańskiej

Duży wpływ na podnoszenie jakości budownictwa drewnianego mają także prowadzone od kilkunastu lat szkolenia w zakresie wymagań techniczno-montażowych stawianych budownictwu drewnianemu prowadzone przez Centrum Budownictwa Drewnianego w Gdańsku, a ostatnio w Gliwicach. Wśród wykładowców są także przedstawiciele członków wspierających SDD, prezentując najnowsze zdobycze technologiczne w tym temacie.

   

Szkolenie w Gliwicach (2017 r.) prowadzone przez Centrum Budownictwa Drewnianego i Isover’a

Dużą rolę w promowaniu rzetelnego budownictwa drewnianego ma także literatura, która w ostatnich latach pojawiła się na polskim rynku. Można tu wymienić pozycje „Wymagania techniczno-montażowe dla drewnianego budownictwa szkieletowego” (niedostępne dziś na rynku) „Szkieletowy dom drewniany” autorstwa Wojciech Nitki, wydane przez Centrum Budownictwa Drewnianego czy „Drewniane budownictwo szkieletowe. Warunki techniczne wykonywania i odbioru robót” wydane przez Stowarzyszenie Dom Drewniany.

         

Rolę w promocji budownictwa drewnianego ma także pismo poświęcone projektowaniu, produkcji i realizacji konstrukcji drewnianych skierowane do dla architektów, projektantów, firm ciesielskich, dekarskich i fabryk domów drewnianych, wydawane przez firmę Dietrich’s, dystrybutora najlepszego programu komputerowego do projektowania konstrukcji drewnianych.

Nieodzownym elementem szerokiej promocji rzetelnego budownictwa drewnianego są organizowane w Krakowie przez Stowarzyszenie Dom Drewniany Targi Budownictwa Drewnianego. W kwietniu br. odbędzie się już IV edycja Targów. Na targach prezentują się rzetelne firmy wykonawcze, a także producenci materiałów budowlanych i urządzeń mających szerokie zastosowania w budownictwie drewnianym.

    

   

Targi Budownictwa Drewnianego, Kraków 2018 r.

Promocja budownictwa drewnianego prowadzona jest także na Facebook’u, między innymi na takich profilach jak: „Stowarzyszenie Dom Drewniany”, „Szkieletowy dom drewniany”, „Domy z bali”, „Budownictwo drewniane w Polsce”, „Budownictwo drewniane – Wood Construction”, „Buduj z drewna” czy „Żyj i mieszkaj w drewnie”.

Ciekawym profilem jest, szczególne dla tych inwestorów co wciąż przekonani są do taniości budownictwa drewnianego, jest profil „Jak nie należy budować domów z drewna”. Profil ten powinien być ostrzeżeniem przez hasłem „budujemy tanio”.

Na rozwój rzetelnego budownictwa drewnianego w naszym kraju ma także portal internetowy Drewno.pl czy też Gazeta Przemysłu Drzewnego.

Wszystkie wskazane działania, ale i nie tylko te, przyczyniły się do szerokiej promocji rzetelnego wykonawstwa domów drewnianych, podniosły świadomość społeczeństwa w tym zakresie, co tym samym spowodowało upadek i likwidację wielu firm wykonawczych lansujących budownictwo drewniane jako „tanie domy”.

       

Trzeba podkreślić, iż w Szwecji, liczącej ok. 10 milionów ludzi, gdzie prawie 100% budownictwa jednorodzinnego stanowi budownictwo drewniane, działa około 60 firm stawiających domy o drewnianej konstrukcji szkieletowej. Natomiast w naszym kraju, liczącym prawie 38 milionów mieszkańców, budownictwo drewniane stanowiące ok. 6-7% budownictwa jednorodzinnego, realizowane jest przez ok. 480 firm wykonawczych. Niestety duża część z nich, wciąż lansuje budownictwo drewniane jako „tanie domy drewniane”, co nie da się ukryć przyciąga wielu wciąż nieświadomych inwestorów, nie zdających sobie sprawy, że za tanie pieniądze otrzymują niskiej jakości towar.

Wierzyć należy, że dalsza promocja budownictwa drewnianego, w tym rzetelnego budowania, wyeliminuje z rynku kolejne firmy, dla których budownictwo drewniane kojarzy się z budowaniem bez przestrzegania warunków technicznych stawianych budownictwu szkieletowemu, z budowaniem z materiałów niskiej jakości oraz z niską jakością robót. Tego sobie i Państwu życzę.

Wojciech Nitka, styczeń 2019 r.

Możesz również polubić…

5 komentarzy

 1. Piotrek pisze:

  Bardzo cenny artykuł. Zamierzamy z żoną kupić działke pod dom. Rozmawialiśmy tez o domu z drewna. Ale z tego co widzę w artykule chyba będziemy się musieli nad tym zastanowić ze względów opisanych powyżej jak to, że po prostu te domy budowane w Polsce nie są wykonane z dobrej jakości materiałów.

  • Źle odebrałeś ten artykuł. Sam tytuł mówi, że budownictwo drewniane jest coraz bardziej na wyższym poziomie. To własnie dziś możesz spokojnie podjąć decyzję o budowaniu domu z drewna. Musisz jednak podjąć współpracę z odpowiednią firmą, rekomendowaną przez poprzednich inwestorów, to najlepszy sposób weryfikacji firmy. I pamiętaj, obojętnie jaką firmę zatrudnisz, Ty zatrudnij swojego inspektora nadzoru, który będzie Ciebie reprezentował na budowie, pilnując jakości robót. Tu nie wolno żałować kilku tysięcy złotych; budujesz dom za kilkaset tysięcy złotych na wiele lat. Tych kilka tysięcy nie żałuj.

 2. szklonawymia pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł i bardzo podoba mi się budownictwo drewniane.

 3. Paweł pisze:

  Właśnie panie Wojciechu. Porównując koszty i komfort takiego domu dochodzę do wniosku ze dla takich jak my …57…domek na zgłoszenie ,dobrze wycieplony jest idealny.
  Chcemy przekształcić go na całoroczny dom i trochę mało na ten temat ….cos jak wiedza tajemna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 14 =