Izolacje przeciwwilgociowe

Do ochrony elementów budynku przed wilgocią służą izolacje przeciwwilgociowe. W zakresie tym rozróżnia się różnego rodzaju uszczelki i powłoki.

Uszczelki na przenikanie powietrza

Stosowane pod podwalinę ścian zewnętrznych do uszczelnienia budynku na przenikanie powietrza. Jako uszczelki mogą być stosowane materiały rozprężne, uszczelki gumowe lub inne zabezpieczające budynek przed przewiewaniem.

Uszczelki powinny odpowiadać klasie ogniowej  E według PN-EN 13501-1 [64],

SONY DSC

Uszczelki pod podwalinę

SONY DSC

Uszczelnienie podwaliny

Papa izolacyjna

Stosowana jako izolacja przeciwwilgociowa pod podwaliny ścian zewnętrznych i wewnętrznych parteru stawianych na koronie murów fundamentowych bądź płycie betonowej oraz na wstępne krycia poszycia dachowego.

Papa izolacyjna powinna spełniać wymagania normy PN-EN 13969 [67],

Wiatroizolacja

Stosowana do ochrony budynku przez wilgocią z zewnątrz i przewietrzaniem. Folię wiatroizolacyjną mocuje się zszywkami na zewnętrznym poszyciu ścian zewnętrznych,

Folie polipropylenowe lub włókniny dopuszczone do stosowania w budownictwie jako folie ścienne, spełniające wymagania normy PN-EN 13984 [66] lub posiadające Aprobatę Techniczną.

Folie wiatroizolacyjne powinny posiadać właściwości nierozprzestrzeniające ognia,

Foto 33

      Folia wiatroizolacyjna

SONY DSC

Elewacja pokryta folią wiatroizolacyjną

Folia wiatroizolacyjna powinna cechować się przepuszczalnością powietrza w granicach 20m3/m2/h przy różnicy ciśnień 50 Pa. Jednocześnie powinna spełniać wymagania w zakresie paroprzepuszczalności w granicach Sd = 0,5 m (z wnętrza na zewnątrz) przy jednoczesnym izolowaniu przepływu pary wodnej w drugą stronę (z zewnątrz do wnętrza).

 Opóźniacz pary (paroizolacja)

Stosowana do zabezpieczenie konstrukcji budynku i izolacji cieplnej przed wilgocią z wewnątrz budynku. Prawidłowo ułożona zapewnia szczelność budynku.

Folia polietylenowe o grubości 0,15 – 0,2 mm stosowane jako opóźniacz pary powinny posiadać dopuszczenie do stosowania w budownictwie, spełniające wymagania normy PN-EN 13984  [66] lub posiadające Aprobatę Techniczną.

Folia opóźniacza pary  powinna posiadać właściwości nierozprzestrzeniające ognia.

Foto 35

Folia opóźniacza pary (paroizolacja)

Foto-36

Zastosowanie opóźniacza folii (paroizolacji)

Folie opóźniacza pary (paroizolacyjne) powinny cechować się paroprzepuszczalnością w granicach  0,02 – 0,5 g/m2/24h co odpowiada równoważnej dyfuzyjnie grubości warstwy powietrza Sd = 20-100.

Paroizolacja (opóźniacz pary) aktywna

Paroizolację aktywną cechuje właściwość zmiennej paroprzepuszczalności, w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych, czyli posiadaa zmienny współczynnik Sd w granicach 0,3 – 5 m. Aktywne paroizolacje umożliwiają przepływ pary w obu kierunkach w kontrolowanym zakresie, nie dopuszczając do wykroplenia się pary wodnej w zewnętrznych przegrodach budynku.

Folia powinna posiadać właściwości nierozprzestrzeniające ognia.

Foto 37

Aktywna folia paroizolacyjna (opóźniacz pary)

SONY DSC

Paroizolacja aktywna w konstrukcji  balonowej

Paroizolacje aktywne powinny spełniać wymagania normy PN-EN 13984  [66] lub posiadać Aprobatę Techniczną.

Uszczelki opóźniacza pary (paroizolacji)

Wszelkie przejścia instalacji przez folię opóźniacza pary powinny być uszczelnione na przenikanie wilgoci i powietrza.

Foto-39

Foto-40

Uszczelnienia folii opóźniacza pary

Możesz również polubić…

10 komentarzy

 1. Michał S. pisze:

  Czy uszczelki powinno się stosować też na papę? Czy jak stosujemy pape to uszczelek już nie? A może uszczelki stosuje się między podwaliną a konstrukcję właściwą sciany?

 2. Michał S. pisze:

  Miedzy podwaliną a dolną deską ściany już nie ma takiej potrzeby?

 3. MIchał S. pisze:

  A czy na ścianach zewnętrznych powinno się między podwalinę i papę wsadzać pasy folii wiatrolizolacyjnej wywinięte na zewnątrz, które potem poąłczy się z wiatrolizolacją na poszyciu. Mówię o rozwiązaniu na płycie fundamentowej. Bo jeśli nie, to wiatrolizolację potem można jedynie zszywkami przyczepić na dole do podwaliny ale to zawsze da jakąś wolną przestrzeń w tym newralgicznym miejscu.

 4. MIchał S. pisze:

  W tym wątku na forum:
  http://www.budujzdrewna.pl/forum/viewtopic.php?t=7552
  dołączał Pan rysunek jak się powinno zachować ciągłość paroizolacji przy przejściu przez strop międzykondygnacyjny.
  NIestety jest on nieaktualny. Bardzo proszę o wyjaśnienie tego zagadnienia lub odesłanie do aktualnego obrazka/opisu.

 5. Miroslaw pisze:

  Belki podwalinowe 20cm/9cm na płycie betonowej izolowana papą wypełnienie 3×5cm styropianu i 5cm wylewka. Czy powinienem i jaka wykonać izolacje przeciw wilgoci i zabezpieczenia belek podwalinowych

 6. Miroslaw pisze:

  Belki podwalinowe 20cm/9cm na płycie betonowej izolowana papą wypełnienie 3×5cm styropianu i 5cm wylewka betonowa Czy powinienem i jaka wykonać izolacje przeciw wilgoci i zabezpieczenia belek podwalinowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 4 =