Styropian ryflowany czy klejony

Wciąż wiele niejasności stwarza stosowanie styropianu ryflowanego i gładkiego na elewacje domów o drewnianej konstrukcji szkieletowej.

Czas wyjaśnić – kiedy można a kiedy należy – stosować styropian ryflowany a kiedy styropian gładki.

Uwaga:

Artykuł nie dotyczy różnicy w  stosowaniu styropianu czy wełny mineralnej na zewnętrzne docieplenie budynków szkieletowych – dotyczy tylko i wyłącznie rozwiązań z zastosowaniem styropianu – kiedy należy stosować styropian ryflowany a kiedy można stosować styropian klejony bezpośrednio do płyt poszycia.

Trochę historii

System ETICS został wymyślony na początku lat 60-tych w  Niemczech i już w 1969 roku został po raz pierwszy zastosowany w Stanach Zjednoczonych przez firmę Dryvit. Domy dotychczas pokrywane sidingiem drewnianym, winylowym dostały elewacje oparte na styropianie pokryty tynkiem.

ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System), czyli złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku, zwany wcześniej bezspoinowym systemem ociepleń (BSO), a jeszcze wcześniej metodą lekką-mokrą.

Najprostszym rozwiązaniem w tym zakresie było klejenie styropianu do drewnopochodnych płyt poszycia ścian. System ETICS bardzo szybko przyjął się na domach, nie tylko jednorodzinnych tak w Kanadzie jak i w Stanach Zjednoczonych. Nowość zaczęła wypierać stare, tradycyjne okładziny.

Już po kilkunastu latach stosowania systemu BSO w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, okazało się że system ten, stosowany bez jakichkolwiek badań poczynił więcej złego niż dobrego w drewnianym budownictwie szkieletowym.

Styropian klejony bezpośrednio do drewnopochodnych płyt poszycia stał się tragedią dla większości domów na których zastosowano system BSO.

Problemy EIFS

Kładąc system ETICS na drewnopochodne płyty poszycia nie zwrócono uwagi, nie wzięto pod uwagę, nieszczelności jakie mogą i jakie występują na krawędziach systemu, np. w miejscach połączenia ze stolarką okienną czy drzwiową czy w miejscach w których system ETICS styka się z innymi materiałami

Problemy z ETICS wystąpił w Stanach już w połowie lat 80 XX w. Wówczas w miejscowości New Hanover podczas remontu jednego z budynku stwierdzono zniszczone poszycie spowodowane migracją wody pod styropian bez możliwości odparowania.

Powyższe zwróciło uwagę nadzorowi budowlanemu, który rozpoczął badania innych budynków. Stwierdzono wówczas, że ponad 80% badanych budynków posiada ten sam problem – zniszczone poszycie ścian zewnętrznych spowodowane wodą opadową, która wpływając pod warstwę styropianu, nie mając możliwości wyparowania, spowodowała zniszczenia płyt poszycia.

Zniszczenia te nie występowały na całych powierzchniach budynku, a jedynie w rejonach, w których dochodziło do migracji wody pod warstwę styropianu.
Do miejsc takich należy:
            – ościeżnice stolarki okiennej i drzwiowej,
            – obróbki blacharskie
            – połączenie tarasu  budynkiem
            – osadzenie rur spustowych
            – pęknięcia w powierzchni tynku.
eifs1
Typowe uszkodzenie powłoki ETICS na styku tynk – stolarka okienna
System z drenażem
Mając powyższe doświadczenia, odstąpiono od klejenia styropianu bezpośrednio do płyt poszycia, wprowadzając system drenażowy (drainage system) umożliwiający ochronę płyt poszycia przez wodą, która wpłynie pod warstwę styropianu, tj. poprzez możliwość odprowadzenie wody i wilgoci spod warstwy styropianu poza obręb budynku.
System drenażowy w głównej mierze polega na:
– pokryciu ścian zewnętrznych folią wiatroizolacyjną z wywinięciem w otwory okienne i drzwiowe,
– montaż styropianu ryflowanego zapewniającego odprowadzenie, spod warstwy styropianu, wody i wilgoci poza obręb budynku,

Takie rozwiązanie zapewnia trwałość poszyciu ścian zewnętrznych.

eifs2

System drenażowy firmy Parex

Z biegiem czasu system modyfikowano, z zastosowanie różnych materiałów. Nie mniej założenia pozostały te same – zapewnić wyprowadzenie wody i wilgoci spoza warstwy styropianu, które dostała się po styropian poprzez nieszczelności wokół warstwy styropianu.

Klejenie styropianu do drewnopochodnych płyt poszycia
Wiele firm w dalszym ciągu klei styropian bezpośrednio do drewnopochodnych płyt poszycia. Jest o możliwe przy zastosowaniu rozwiązań zabezpieczających migrację wody pod warstwę styropianu.

Najważniejszym zabezpieczeniem jest stosowanie odpowiednich uszczelek wokół otworów okiennych i drzwiowych – w miejscu styku tynku z obramowaniem okien lub drzwi a także zapewnienie szczelności newralgicznych miejsc, w których może dochodzić do migracji wody pod warstwę styropianu.

Rozwiązanie takie zapewnia firma Sto – http://www.sto.pl/34833_PL-Rysunki_detali-StoTherm_Wood.htm

3820-0000-0000_b

Taśma uszczelniająca otwory drzwiowe i okienne

20141104_114453

Listwa uszczelniająca wokół otworu okiennego i taśma rozprężna uszczelniająca parapet – rozwiązanie firmy Sto

Montaż taśmy zapewniające szczelność wokół otworów drzwiowych pokazano na stronach http://www.baumit-selbermachen.de/fassadendaemmung/selber-machen/anputzleiste-anbringen/

Oprócz przedstawionych listew firmy Sto można także stosować taśmy rozprężne lub różnego rodzaju uszczelniacze. Należy jednak zwrócić uwagę, w którym miejscu dany materiał może być zastosowany.

YWRkPTgwMHg4MDB4ZmZmZmZm_src_82215-interchemall
Taśma rozprężna

Montaż uszczelek, by spełnił swoje zadanie, wymaga dużej staranności i dokładności. Stąd raczej nie jest możliwy do montażu bezpośrednio na budowie.

Tego typu system stosuje się w fabrykach domach przy produkcji prefabrykatów o wysokim stopniu zaawansowania prefabrykacji.

Jak z powyższego wynika:

 – na budynkach montowanych na placu budowy, zalecanym rozwiązaniem w zakresie zastosowania systemu BSO, jest stosowanie styropianu ryflowanego montowanego na poszyciu pokrytym folią wiatroizolacyjną lub zwykłych płyt styropianowych mocowanych na ruszcie.

– na budynkach przygotowywanych w fabrykach, możliwym rozwiązaniem w zakresie systemu ETICS, jest klejenie styropianu bezpośrednio do płyt poszycia, z zapewnieniem pełnej szczelności powłoki ETICS.

Uwaga: 
Stosując styropian ryflowany należy zwrócić uwagę na ilość otworów w listwie startowej – patrz strona:

http://budujzdrewna.pl/technologia/systemy-docieplenia/szczelina-wentylacyjna

Wojciech Nitka – styczeń 2015 r.

 

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. rem-max pisze:

    …metoda lekko mokra już dawno nie jest nazywana BSO a ETICS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + cztery =