Zmiana konstrukcji – nieistotne odstąpienie od projektu ?

Według art. 36a. pkt 5 Prawa Budowlanego, za nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:

1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,

2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,

3) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,

4) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,

5) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

Biorąc powyższe pod uwagę – czy zmiana konstrukcji budynku np. z tradycyjnej murowanej na konstrukcję drewnianą

jest nieistotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego ?

   

Wielu inwestorów, uzyskuje pozwolenie na budowę domów na podstawie projektu domu zaprojektowanego w technologii tradycyjnej murowanej, a następnie realizuje dom o drewnianej konstrukcji szkieletowej czy też z bali.

W wydanych pozwoleniach na budowę nie zawsze określona jest konstrukcja budynku, stąd inwestorzy czy też kierownicy budów, w nawiązaniu do art. 36a, pkt 5, Prawa Budowlanego, zmianę konstrukcji uważają za nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu.

O interpretacją powyższego zagadnienia zwróciliśmy się do Ministerstwa Infrastruktury.

A jak myślą nasi Czytelnicy ???

 

Wojciech Nitka, listopad 2017 r.

You may also like...

2 komentarze

  1. Przemek Draguła napisał(a):

    Już wielokrotnie w przeciągu ostatniego roku spotkaliśmy się z poruszanym zagadnieniem. Napisze krótko jak to u nas w Rzeszowie wygląda:

    1. Jeżeli Inwestor jest przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, a już kupił gotowy projekt murowany to wykonujemy projekt zamienny, czyli „rysujemy” od nowa wszystkie główne rzuty, przekroje itp. z uwzględnieniem zmiany grubości ściany (bo zazwyczaj jest cieńsza niż w oryginalnym projekcie murowanym) a co pociąga za sobą zmianę kubatury, pow. użytkowej itp. + zamienny opis techniczny. Jedynie instalacje pozostają bez zmian w większości przypadków. Oczywiście należy przygotować również nowe świadectwo energetyczne, ponieważ parametry przegród również się zmieniają. Tak przygotowany projekt składamy w urzędzie – nie ma żadnych problemów z uzyskaniem pozwolenia – tyle, że cała procedura jest dosyć kosztowana, ponieważ dużo trzeba pracy wykonać, żeby wszystko było tak jak należy. W porównywalnych pieniądzach da się wykonać projekt indywidualny, przy założeniu, że całą koncepcję domu, czyli układ pomieszczeń, bryłę budynku itp. Inwestor ma już wymyśloną i zaplanowaną.

    2. Jeżeli Inwestor ma już pozwolenie na budowę na dom murowany i nie chce pozwolenia zamiennego, ponieważ wiąże się to głównie z czasem i dodatkowymi kosztami, to budujemy dom szkieletowy i u nas kwalifikuje się to jako nieistotne odstępstwo, pod warunkiem, że nie zmieni się pow. użytkowa, kubatura, wysokość itp. Tak więc tak należy dobrać odpowiednie grubości poszczególnych przegród, aby się zgadzała sumarycznie z tym co jest zawarte w projekcie – czyli obrys zew. (wymiary) bez zmian, sumaryczna grubość ściany taka jak w projekcie murowanym (głównie da się to osiągnąć zwiększając grubość wełny elewacyjnej), wysokości budynku oraz poszczególnych kondygnacji musi pozostać bez zmian, zero budynku również bez zmian. Czasami zachowanie tych wszystkich parametrów jest trudne do osiągnięcia i nieekonomiczne z punktu kosztów budowy, ale da się:) I tak po wybudowaniu takiego domu do odbioru budynku w urzędzie u nas należy przygotować rysunki zamienne, na których pokażemy zamienny przekrój ściany, zamienną konstrukcję stropu, oraz zamienne wszystkie inne rzeczy które „nie istotnie” się zmieniły w stosunku do oryginalnego projektu. Do tego krótki opis obrazujący co i jak i po temacie. Oczywiście pod zmianami nieistotnymi podpisuje się z automatu kierownik budowy oraz projektant i to wszystko. Nikt o nowe świadectwo energetyczne się nie upomina, a jeżeli nawet, to każdy parametr czy stropu, czy ściany, czy dachu zawsze jest lepszy niż w projekcie domu murowanego na podstawie którego budujemy i takie świadectwo zawsze można dosyć prosto dodatkowo przygotować.

  2. Piotr Kobus napisał(a):

    Zmiana konstrukcji nie jest parametrem wymagającym zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę do której projekt jest załącznikiem.
    Owszem, zmiana konstrukcji była elementem istotnym – dawno temu lecz odpowiedni punkt art. 36a został uchylony lata temu i od parunastu lat jest jak w pierwszym zdaniu.
    W związku powyższym zgadzam się z pkt 2 w wypowiedzi poprzednika. Ustawa tak stanowi więc wszystko jest logiczne, gdyby PINB nie przyjął to w każdym odwołaniu do WINB sprzeciw zostanie uchylony.

    Trzeba jeszcze pamiętać na ile w PINBie wnikają w dokumentację ponieważ zmiana konstrukcji automatycznie wpływa na parametry cieplne budynku a przez to – na wyniki analizy charakterystyki energetycznej i jeżeli w PINBie pracują rzetelnie to powinni wymagać uzupełnienia dokumentacji powykonawczej której elementem będzie nowa analiza charakterystyki energetycznej. Jest z tym różnie bo płacą tam marnie i nie zawsze pracownicy są w pełni kompetentni. Są dobre i złe przypadki, z reguły te gorsze są… chwalone bo tam „wszystko przechodzi”.

    Od pewnego czasu małe zmiany kubatury, długości etc. nie wchodzą również pod art. 36a w związku z dodanym pkt 5a jak niżej:

    5a. Nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie łącznie spełnia następujące warunki:
    1) nie przekracza 2% wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego określonych w projekcie budowlanym;

    Więc zmiany do 2% mogą być opisane w dokumentacji powykonawczej dołączonej do zawiadomienia o zakończeniu budowy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *